36-004 Łąka 629E

 anetartgardens@gmail.com

 730 156 891

Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie – kiedy i jak się do tego zabrać?

Data dodania: 09:00 25/01/2022

Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie to czynność, którą należy regularnie wykonywać. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej pielęgnacji przyczyniamy się do właściwego wzrostu oraz rozwoju roślin rosnących wokół naszego domu. Dodatkowo, przycinając drzewa i krzewy według ich potrzeb dajemy im impuls do obfitego owocowania. Kiedy powinno się przycinać drzewa i krzewy w ogrodzie, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu? Jak wykonywać cięcia w prawidłowy sposób? 

Kiedy i jak przycinać drzewa owocowe?

Chcąc przycinać drzewa owocowe o odpowiedniej dla nich porze, musimy dostosować się do ich rytmu biologicznego. Przez co, będziemy mogli w doskonały sposób ukształtować koronę drzewa poprzez wycięcie pędów zmieniających wygląd bryły. Aby uzyskać określony kształt korony najlepiej przyciąć pęd około 3-4 mm powyżej pąka, zwróconego w określoną przez nas stronę. Dla drzew takich jak jabłoń, grusza czy śliwa najlepszym momentem na przycięcie pędów będzie koniec lutego. W przypadku brzoskwiń oraz nektarynek cięcie powinniśmy wykonać o nieco cieplejszej porze, gdy zobaczymy na gałęziach pąki. Drzewa wiśni, moreli oraz czereśni przycinamy dopiero po zbiorach owoców, aby ochronić je przez zakażeniem rakiem bakteryjnym, pojawiającym się w miejscach po przycięciu pędów.

Drzewa ozdobne – kiedy przycinamy?

Przycięcie drzew ozdobnych, które wykonujemy w pierwszych latach po posadzeniu ma dla nich ogromne znaczenie. Za sprawą tych cięć nie tylko formujemy kształt drzew, ale także przyczyniamy się do ich prawidłowego przyjęcia się oraz wzmacniamy rosnące gałęzie przed złamaniami. Stawiając na ozdobne drzewa liściaste w swoim ogrodzie możemy przycinać je praktycznie przez cały rok. Jednak najbardziej odpowiednim okresem do wykonywania tego rodzaju czynności to miesiące od listopada do marca, przed wypuszczeniem soków. Drzewa takie jak klony, graby oraz brzozy należy przycinać w terminie od czerwca do września, gdyż soki z tych roślin wypływają po przycięciu.

W przypadku iglastych drzew ozdobnych nie musimy spędzać czasu na ich przycinaniu. Ich formowanie odbywa się samoistnie, w charakterystyczny dla danego gatunku sposób. Przycięcie ozdobnych drzew iglastych powinniśmy wykonać gdy zauważymy uszkodzone bądź dotknięte chorobom gałęzie. Część posiadaczy iglastych drzew ozdobnych pragnie formować je w fantazyjne kształty, aby uzyskać francuski styl swojego ogrodu. W takiej sytuacji przycinanie powinniśmy przeprowadzić wczesną wiosną.

Kiedy przycinać krzewy owocowe?

Przed przystąpieniem do przycięcia krzewów owocowych musimy zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi poszczególnego gatunku. Luty i marzec to miesiące, w których należy przeprowadzić przycięcie krzewów agrestu, porzeczek, aronii, borówki amerykańskiej oraz malin owocujących na tegorocznych pędach. Maliny, które owocują na jednorocznych pędach oraz jeżyny przycinamy w lecie. W tej sytuacji należy przycinać wyłącznie te pędy, z których wcześniej zebraliśmy owoce.

Przycinanie krzewów ozdobnych

Odpowiedni czas na przycinanie krzewów ozdobnych uzależniona jest od pory kwitnienia danego gatunku oraz od tego czy kwiaty zawiązują się na tegorocznych bądź ubiegłorocznych pędach. Krzewy liściaste, do których należą hortensja bukietowa i krzewiasta, róże, budleja, wrzosy, pięciorniki oraz większość tawuł, posiadające zawiązki kwiatów na tegorocznych pędach należy przyciąć wczesną wiosną. Na tych krzewach cięcie przeprowadzamy na pędach z zeszłego roku, co zapewni rozgałęzienie rośliny oraz jej kwitnienie tego samego roku na nowych pędach. Przycinając wyżej wymienione krzewy ozdobne powinniśmy zostawić na gałązce od 2 do 4 zdrowych pąków. 

W sytuacji, gdy krzewy ozdobne kwitną na zeszłorocznych pędach powinniśmy wykonać ich przycięcie po zakończeniu kwitnienia. Do takich krzewów zaliczamy lilaki, forsycje, pigwowce, wrzośce, złotlinie oraz ozdobne odmiany wierzby. W lecie, zaraz po kwitnieniu należy przyciąć krzewy ozdobne, takie jak jaśminowiec czy żylistka. Te zaś krzewy muszą mieć przycinane najstarsze pędy, zaraz nad ziemią. Zaś w przypadku pędów jednorocznych, skracamy je o połowę.

Wiedząc już kiedy i jak przeprowadzać przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie łatwiej będzie nam zadbać o ich piękny wygląd oraz obfite owocowanie. Jednakże musimy liczyć się z tym, że pielęgnacja ogrodu jest pracochłonna. Dlatego też, jeśli chcemy aby nasz ogród był w profesjonalny sposób pielęgnowany, warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się utrzymywaniem ogrodów. Dzięki czemu, mamy gwarancję, że otoczenie wokół naszego domu znajduje się pod wykwalifikowaną opieką. Oprócz tego, specjaliści zajmujący się aranżacją oraz dbałością ogrodów wydobędą z niego niepowtarzalne piękno, które zachwyci nie tylko gospodarzy, ale także wielu przechodniów.
 

wstecz
Ostatnio na blogu
  • Zadzwoń do mnie teraz
Dziękujemy za kontakt. Wkrótce oddzwonimy.

Podaj swój numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie

b
c