36-004 Łąka 629E

 anetartgardens@gmail.com

 730 156 891

Ładny trawnik przez cały rok

Data dodania: 11:36 31/05/2022

Ogród bez trawnika? To niemożliwe. W końcu trawnik pełni wiele funkcji. Możesz urządzić na nim piknik, plac zabaw dla dzieci, czy wybieg dla czworonożnego pupila. Aby cieszyć się piękną, zieloną, równo skoszoną trawą musimy wykonać szereg zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak, czy konieczne jest wykładanie tyle wysiłku, by posiadać ładny trawnik przez cały rok? Co zrobić, żeby ograniczyć pracę przy trawniku, jednocześnie zachowując jego doskonały wygląd?

Jak pielęgnować trawnik wiosną?

Wiosna to szczególna pora, kiedy wszystko budzi się do życia. Dlatego też, aby mieć ładny trawnik przez cały rok, na początek musimy sprawdzić jego stan oraz poszukać czy nie wystąpiły ubytki po zimowej porze. Do prac przy trawniku najlepiej zabrać się, gdy zobaczymy pierwsze kwitnące narcyzy, czyli początkiem kwietnia. Jest to czas, gdzie trawa rozpoczęła wzrost i w łatwy sposób możemy określić jej obecną kondycję. Podczas oględzin trawnika należy zwrócić uwagę na:

•    Łyse polanki ze zgniłą trawą,

•    Plamy o brązowo – żółtym zabarwieniu z zaschniętą trawą,

•    Spleśniałe placki trawy.

Jeśli znajdziesz łyse polanki ze zgniłą trawą, świadczące o dużej wilgotności, nakłuj to miejsce widłami. Następnie do otworków wsyp piasek, dzięki czemu woda nie będzie zalegać i ułatwisz jej wchłanianie w głąb ziemi. W przypadku nieestetycznych plam z zaschniętą trawą należy ją usunąć. Ponadto, musisz również usunąć część ziemi, a ubytki wypełnić świeżym podłożem oraz wysiać nową trawę. Plamy te zazwyczaj powstają przez mocz psa, dlatego warto nauczyć go załatwiania potrzeb poza ogrodem. Natomiast spleśniałe placki trawy powstające przez pleśń śniegową musisz potraktować w ten sam sposób, jak w przypadku brązowo – żółtych plam. Oprócz wyżej wymienionych czynności użyj środka przeciwgrzybowego do trawników.

Podczas spaceru po trawniku przyglądnij się także kępkom trawy, czy nie zalega na nich gruba warstwa filcu. Filc powstaje z resztek organicznych, takich jak: pozostałości skoszonej trawy, zaschniętych źdźbeł, czy rozłożonych liści. Przyczynia się do ograniczania dostępu świeżego powietrza do kępek trawy, co skutkuje zahamowaniem jej wzrostu i kiśnięciem tuż u podstawy. Pozbycie się niepotrzebnego filcu jest bardzo proste. Możesz zrobić to ręcznie, za pomocą wachlarzowych grabi, a także wertykulatorem.

Czyszczenie trawnika

Czyszcząc trawnik z filcu pozbywamy się również niepotrzebnego mchu. Dzięki czemu, poprawiamy cyrkulację powietrza przyczyniającą się do zahamowania rozwoju mchów. Jednak wyłącznie usunięcie mchu nie rozwiąże naszego kłopotu z jego występowaniem. Problem pochodzi z zakwaszonej ziemi, dlatego też konieczne jest użycie siedmiowodnego siarczanu żelaza. Siarczan żelazawy jest głównym składnikiem preparatu do walki z mchem, a także znajdziemy go w dobrej jakości nawozów do trawy.

Nawożenie trawnika

Po przeprowadzonych czynnościach pielęgnacyjnych, nadszedł czas na odpowiednie nawożenie trawnika. Idealnym miesiącem na pierwsze nawożenie trawnika jest kwiecień i nie ma co zwlekać z tą czynnością. Im szybciej zaczniemy nawozić trawnik, tym szybciej będziemy mogli cieszyć się bujnie rosnącą trawą. Dodatkowo, zapobiegniemy kiełkowaniu niechcianych chwastów, dla których przebicie się przez gęsty trawnik będzie sporym utrudnieniem.

Nawóz o trawnika

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawozu do trawinka? Przede wszystkim, aby wybrać odpowiedni nawóz przyjrzyjmy się, jakie składniki wchodzą w jego skład oraz jaki jest stosunek azotu do fosforu oraz potasu. Nawóz wyróżniający się wysoką zawartością azotu przyczynia się do szybkiego wzrostu trawy. Oprócz tego, ważnymi składnikami są także żelazo oraz magnez. Żelazo hamuje rozwój mchu, zaś magnez sprawia, że trawa ma piękny ciemnozielony kolor. Trawę możemy również nawozić długodziałającym nawozem. Nawóz ten cechuje się powolnym uwalnianiem składników, więc na efekty również musimy nieco poczekać. Jego stosowanie nie jest zbyt częste, wystarczy 1 – 2 razy na sezon.
Chcąc, jednak uzyskać szybsze efekty w wyglądzie trawnika, postaw na nawozy płynne bądź granulowane. Takie nawozy stosuje się częściej, najlepiej co 3 – 4 tygodnie, aby zauważyć ich dobroczynne działanie. Składniki odżywcze w nich zawarte szybciej się uwalniają, dając trawie zastrzyk energii do wzrostu.

Koszenie trawy

Utrzymanie ładnego trawnika przez cały rok, to nie tylko jego pielęgnacja i nawożenie. Aby nasz trawnik wyglądał schludnie i elegancko musimy poddawać go regularnemu koszeniu. Posiadanie gęstej murawy wiąże się z koszeniem minimum raz na dwa tygodnie, choć najlepiej robić to raz w tygodniu. Równo ścięty trawnik doskonale podkreśla otoczenie ogrodu oraz stanowi miejsce do relaksu i dziecięcej zabawy. 

Jednakże w ciągu ostatnich lat koszenie trawnika stało się kwestią sporną. Zwolennicy dziko rosnącej trawy podkreślają, że skoszony trawnik wymaga częstego podlewania podczas wysokich temperatur, gdyż szybko wysycha. Ponadto, nieskoszona trawa jest doskonałym miejscem na łąki kwietne, zwiększające bioróżnorodność. Dlatego też, coraz częściej w miastach możemy spotkać nieskoszone trawniki z łąkami kwietnymi, które wyglądają ładnie i naturalnie. Niemniej jednak, takie rozwiązanie z pewnością nie jest dla każdego. Szczególnie, jeśli posiadamy dzieci bądź zwierzęta domowe, gdyż nadmierne chodzenie po nieskoszonym trawniku pozbawi go pożądanego wyglądu.
 

wstecz
Ostatnio na blogu
  • Zadzwoń do mnie teraz
Dziękujemy za kontakt. Wkrótce oddzwonimy.

Podaj swój numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie

b
c