Jesień to dobry moment, aby posadzić w ogrodzie drzewa i krzewy, a także odporne rośliny cebulowe. Warto już teraz pamiętać o kilku zabiegach pielęgnacyjnych, dzięki którym wiosną ogród znów będzie bezpieczny i atrakcyjny, nawet jeśli nie planujemy teraz nowych nasadzeń. Jesień w ogrodzie to wyjątkowy okres – jedni wygodnie rozsiadają się w domach podziwiając jak ich ogród nabiera złotych barw, natomist drudzy wyciągają narzędzia ogrodnicze, aby przygotować się do zimy. My preferujemy to drugie podejście, ponieważ nawet osoby nie interesujące się ogrodnictwem powinny pamiętać, że koniec roku to pracowity okres, który zaprocentuje (dosłownie) wraz z nadejściem wiosny.
Zbierz plony
We wrześniu możemy wreszcie cieszyć się owocami naszej ciężkiej pracy w sadzie i ogrodzie warzywnym, w którym znajdują się kapusta, zioła, jabłka i gruszki. Część warzyw i owoców zakonserwujemy, pozostałe trzeba będzie przechowywać przez kilka miesięcy lub zamrozić.
Sadź i przesadzaj rośliny
Jesień to najlepszy czas na sadzenie iglaków i krzewów. Przed końcem września przesadzamy krzewy i drzewa liściaste, a w październiku krzewy i iglaki. We wrześniu jest właściwy czas na sadzenie żywopłotu. Od połowy września do połowy października sadzimy krzewy róż z otwartym korzeniem. Rośliny cebulowe (cebulice, hiacynty, szafirki, przebiśniegi, śnieżyczki, tulipany) można sadzić w połowie miesiąca (piaszczystą glebę należy obsadzić nieco głębiej niż zwykle). Zagwarantuje to piękne kwiaty na wiosnę. Cebulki wysadzone do gleby powinny być duże i zdrowe. Dobrym pomysłem jest przykrycie miejsca sadzenia korą lub matami słomianymi przed zimą. Cebulki należy sadzić na wysokości 2-3 razy większej niż ich wysokość (na glebach piaszczystych należy sadzić je nieco głębiej niż zwykle).
Rośliny dwuletnie (bratki, dzwonki ogrodowe, fiołki rogate, goździki brodate, klapsy, malwy, naparstnice purpurowe, niezapominajki, stokrotki) sadzimy na początku września, aby zdążyły się ukorzenić przed nadejściem zimy. Aby rośliny lepiej się ukorzeniły, należy użyć kępy ziemi. Sadzenie drzew owocowych jesienią to idealny czas (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nadejściem zimy drzewa zdążą odbudować swoje poranione korzenie. Brzoskwinie i morele, które są wrażliwe na mróz, sadzi się wiosną.
Wykop i schowaj ziemię
We wrześniu usuwamy z naszego ogrodu rośliny bulwiaste, cebulowe i kłączowe, które nie zimują w gruncie (dalie, begonie bulwiaste, galtonie, ismeny, kanny, krokosmiaki i mieczyki wykopujemy, gdy część nadziemna rośliny ulegnie starciu, a przy usuwaniu siekamy ich liście. Po wykopaniu należy je przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, a po zasuszeniu w temperaturze około 10° C.
Ochrona roślin przed mrozem
Ściółkuj glebę korą lub liśćmi, aby chronić byliny wrażliwe na zimowe przymrozki. Po pierwszych przymrozkach zabezpiecz przed zimą rośliny wrażliwe na mróz, utrzymując ziemię w stanie zamarzniętym. Trzciny używa się również do okrywania roślin - na przykład gałęzi sosny lub świerka. Rośliny, które nie są w pełni odporne na chłód, można zabezpieczyć przed uszkodzeniami spowodowanymi przez mróz i wiatr, stosując agrowłókniny, które jednocześnie utrzymują rośliny w stanie nawilżenia; przepuszczają powietrze i nasiąkają deszczem. Do okrywania pni drzew polecane są maty słomiane lub wiklinowe (można też stosować tekturę falistą). Niektóre krzewy (hortensje, powojniki, budleje, klony palmowe i młode krzewy) chroni się przed mrozem przez kopcowanie (nasypanie ziemi, liści, kory lub trocin na podstawę rośliny na wysokość 20-40 cm). Nawet jeśli pędy zostaną przemarznięte zimą, to następnej wiosny nastąpi ich odrost. Rośliny pnące wrażliwe na mróz należy położyć delikatnie na ziemi i przykryć warstwą ziemi lub piasku. Ważne jest również przykrycie miejsc, w których posadzono cebulki roślin wcześnie kwitnących. Jeśli użyjemy kory, torfu, suchych liści lub słomy, zapewnimy sobie najlepszą ochronę przed mrozem.
Rośliny zimujące na tarasie również muszą być odpowiednio zabezpieczone. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie donicy w ziemi i zrobienie wokół niej kopca z ziemi. Jeśli nie jest to wykonalne, można umieścić doniczkę w drewnianej skrzynce lub kartonie wypełnionym m.in. słomą lub tekturą falistą, a nawet gazetami lub skrawkami styropianu. Roślinę należy zabezpieczyć przed zimną podłogą, ustawiając doniczkę na grubych deskach lub styropianie.
Kompost z liści
Grabienie i palenie jesiennych liści może być dla niektórych irytującym zajęciem. Zwykle jest ich tak dużo, że chcemy je jak najszybciej wyeliminować! Jednak można z nich wyprodukować kompost.
Zadbaj o trawnik
Koszenia naszych trawników nie przerywamy do połowy października, mimo że zaczęła się jesień. Ostrze kosiarki musi być ustawione tak, aby źdźbła trawy nie były krótsze niż 5 cm. Skoszoną trawę bardzo dokładnie usuwamy z powierzchni trawnika. Regularnie usuwamy też liście, które opadły na trawnik. W przeciwnym razie darń będzie gniła pod uporczywą warstwą trawy lub liści. Przed zimą warto wykonać aerację lub napowietrzanie trawnika.